Dla głuchoniemych
Każda Msza Święta jest wyjątkowym Wydarzeniem w naszym Życiu i w Życiu świata. Dzięki Niej Chrystus Zmartwychwstały Jest Prawdziwie, Realnie i w sposób Trwały Obecny pośród nas i W nas. Równocześnie stają się Obecne Zbawcze Wydarzenia z przeszłości, szczególnie Ofiara Jezusa Chrystusa.
Początki Kościoła Parafialnego w Krośnie związane są ściśle z lokacją miasta na prawie magdeburskim, która nastąpiła przed połową wieku XIV. Za rok założenia Parafii w mieście przyjmuje się tradycyjnie datę 1342. Zapewne w tym też czasie powstał pierwszy Kościół. Pierwotne Prezbiterium, niższe od obecnego, nakryte było sklepieniem Krzyżowo – żebrowym osadzonym na kamiennych wspornikach. Dwunawowy halowy korpus Świątyni nakrywało pierwotnie pięć przęseł sklepienia o elementach trójpodporowych, wspartych na czterech umieszczonych osiowo filarach międzynawowych. Sklepienia tego typu były bardzo popularne w Małopolsce w czasach Kazimierza Wielkiego.
Parafia Krosno Fara, licząca obecnie już ponad 650 lat, należy do najstarszych w granicach Archidiecezji Przemyskiej Obrzędu Łacińskiego. Jej dzieje związane są ściśle z dziejami miasta i kilku należących do niego okolicznych wiosek.
W następstwie I Rozbioru Polski w 1772 roku, cała Diecezja przemyska dostała się pod panowanie austriackie. Spowodowało to poważne konsekwencje w wielu dziedzinach jej życia. Panujący w Austrii system józefiński, utrzymujący się w zasadzie do połowy XIX wieku, spowodował poważne szkody w życiu religijnym Diecezji. Ingerencja władz świeckich w życie Kościoła doprowadziła m. in. do drastycznego spadku liczby Kapłanów. Ograniczona została także liczba Świąt, zredukowano Nabożeństwa i obchody, Pielgrzymki, ograniczono zakres Duszpasterstwa, sparaliżowano przez cenzurę kaznodziejstwo. W Farze krośnieńskiej, w wyniku wrogich działań zaborcy zmniejszyła się liczba Duchowieństwa, przestały działać Bractwa Religijne, ograniczone zostały Nabożeństwa i obchody, a ze skarbca zrabowanych zostało wiele cennych naczyń Kościelnych z kosztownych metali. W miarę upływu czasu stan materialny Świątyni krośnieńskiej zaczął radykalnie się pogarszać. W tej sytuacji kolejni Proboszczowie zastanawiali się nad restauracją Kościoła.
Parafia Krosno Fara, licząca obecnie już ponad 650 lat, należy do najstarszych w granicach Archidiecezji Przemyskiej obrządku łacińskiego. Jej dzieje związane są ściśle z dziejami miasta i kilku należących do niego okolicznych wiosek.
Wyświetleń: 2