Dla młodzieży
„Eucharystia oznacza i Urzeczywistnia Komunię Życia z Bogiem i Jedność Ludu Bożego, przez Które Kościół jest Sobą. Jest Ona Szczytem Działania, przez które Bóg w Chrystusie Uświęca świat, a równocześnie Szczytem Kultu, jaki ludzie w Duchu Świętym oddają Chrystusowi, a przez Niego Ojcu”.
Zapraszamy do uczestnictwa w tej Mszy Świętej uczniów klas VII, VIII oraz młodzieży szkół średnich, studiującą i pracującą.
Neogotycki Kościół Pod Wezwaniem Wszystkich Świętych, został wybudowany na miejscu dawnego, drewnianego Kościółka, w latach 1905–1907 z fundacji rodziny Tarnowskich według projektu architekta Teodora Talowskiego. Świątynia posiada Cudowny Obraz Matki Boskiej Dzikowskiej, przedstawiający Świętą Rodzinę: Małego Jezusa Tulącego się do Maryi i Czuwającego „w Cieniu” Świętego Józefa. Obraz został odnaleziony przypadkowo w jednej z Kapliczek przydrożnych na terenie Parafii w 1975 r. przez ówczesnego Proboszcza Księdza J. Grabca. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach i dlaczego został schowany.
Na wieży nowego Kościoła zawieszono 3 nowe dzwony odlane w 1969 r. w ludwisarni Felczyńskich w Przemyślu. Największy z nich waży 825 kg, otrzymał Imię „Chrystus Król”.
Średni ważący 444 kg otrzymał Imię „Maria” na pamiątkę Peregrynacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Najmniejszy z nich waży 273 kg. Nosi Imię Świętego Józefa – na pamiątkę, że ten Święty był Patronem Soboru Watykańskiego II.
W dniu 19 maja 1908 roku Kościół został Konsekrowany przez Ordynariusza tarnowskiego Księdza Biskupa Leona Wałęgę. W latach 1951 – 1956 Kościół został pomalowany. 7 września 2008 r. wydał Biskup dekret, w którym podniósł chorzelowską Świątynię do godności Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin.
Parafia powstała w drugiej połowie XIII w. jako fundacja rycerska. Pierwsze wzmianki o parafii pojawiają się w 1326 r. Przez ponad dwa wieki parafia rozwijała się do momentu, kiedy biskup krakowski w 1526 r. zniósł parafię i utworzył z niej tzw. „wieczystą wikarię” parafii w Mielcu. Taki stan trwał do roku 1854, kiedy bp tarnowski Józef Alojzy Pukalski przywrócił kościołowi w Chorzelowie prawa parafii.
Neogotycki kościół pw. Wszystkich Świętych, został wybudowany na miejscu dawnego, drewnianego kościółka, w latach 1905–1907 z fundacji rodziny Tarnowskich według projektu architekta Teodora Talowskiego. Świątynia posiada cudowny obraz Matki Boskiej Dzikowskiej, przedstawiający Świętą Rodzinę: małego Jezusa tulącego się do Maryi i czuwającego „w cieniu” św. Józefa. Obraz został odnaleziony przypadkowo w jednej z kapliczek przydrożnych na terenie parafii w 1975 r. przez ówczesnego proboszcza ks. J. Grabca. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach i dlaczego został schowany.
Do Chorzelowa wizerunek Świętej Rodziny wzorowany na obrazie Matki Bożej Dzikowskiej trafił około 1814 roku. Z fundacji rodziny Tarnowskich w 1907 r. zbudowano murowaną świątynię. W 1938 r. obraz Matki Bożej stał się on jednym z głównych ozdobień ołtarza. W niewyjaśnionych okolicznościach obraz później usunięto z kościoła. W 1975 r. odkryto zapomniany obraz Matki Bożej Dzikowskiej w przydrożnej kaplicy. Po odnowieniu został zatwierdzony do kultu aktem intronizacji 8 września 1978 r. W czasie listopadowej Pielgrzymki Rolników Ekologicznych 2006 roku na Jasnej Górze Matka Boska Chorzelowska – Królowa Rodzin została Patronką Rolników Ekologicznego Bożego Rolnictwa. W 2008 roku dekretem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie podniesiono do godności Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin.
Wizerunek Świętej Rodziny uciekającej z Egiptu został namalowany prawdopodobnie w dobie renesansu. Autor tego dzieła niestety nie jest znany. Maryja trzyma na prawym ramieniu Jezusa, a Dzieciątko podaje Matce dwie róże – białą i czerwoną. Święta Rodzina spogląda na stół, na którym zostały przedstawione motywy eucharystyczne: kłosy zboża, kiście winogron oraz jabłka i ptaki. Jest to kopia cudownego obrazu z Dzikowa z przełomu XVII i XVIII stulecia.
Wyświetleń: 2