Dla wszystkich Dla kobiet Dla mężczyzn
Światowe Centrum Kultu Miłosierdzia Bożego
Sanktuarium mieści się najpierw w obiekcie Klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, który powstał w 1891 roku jako Fundacja księcia A. Lubomirskiego dla dziewcząt i kobiet potrzebujących głębokiej odnowy moralnej.
W okresie międzywojennym w tym Klasztorze Żyła i Zmarła Siostra M. Faustyna Kowalska (1905-1938), przez Którą Chrystus Pan Przekazał Kościołowi i światu Orędzie o Bożym Miłosierdziu. Przybliża Ono Tajemnicę Miłosierdzia Bożego, Wzywa do Zaufania Panu Bogu i postawy Miłosierdzia wobec bliźnich, a także do Głoszenia i Wypraszania Miłosierdzia Bożego dla świata m.in. przez praktykę nowych form Kultu (Obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Miłosierdzia, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Godzina Miłosierdzia).
W 1943 roku krakowski Spowiednik Siostry Faustyny Ojciec J. Andrasz SI Poświęcił pierwszy Obraz Jezusa Miłosiernego pędzla A. Hyły, ofiarowany jako Wotum za ocalenie rodziny z wypadków wojennych, i zainicjował Uroczyste Nabożeństwa ku Czci Miłosierdzia Bożego. Obraz szybko zasłynął Łaskami, dlatego z roku na rok zwiększała się liczba Pielgrzymów, którzy nawiedzali także Grób Zmarłej w opinii Świętości Siostry Faustyny.
Bardzo dynamiczny rozwój Kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po Beatyfikacji Siostry Faustyny (18 kwietnia 1993) i Jej Kanonizacji (30 kwietnia 2000), a także dzięki Pielgrzymkom Ojca Świętego Jana Pawła II do Łagiewnik (1997 i 2002). Spowodował on rozbudowę Sanktuarium, m.in. wzniesienie nowego Kościoła – Bazyliki, którą 17 sierpnia 2002 roku Konsekrował Piotr naszych czasów. W tym też miejscu Papież Zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.
Sanktuarium w Łagiewnikach jest światowym Centrum Kultu Miłosierdzia Bożego dla Pielgrzymów z Polski i innych krajów świata. Do głównych zadań tego miejsca – w myśl Statutu – należy Duszpasterstwo Pielgrzymkowe, wyrażające się Głoszeniem Słowa Bożego, Sprawowaniem Sakramentów Świętych, w szczególności Eucharystii i Pokuty, a także umożliwianie Zyskiwania Odpustów i pielęgnowanie różnych form Pobożności ludowej. Od wielu lat Misję głoszenia Orędzia Bożego Miłosierdzia wypełniają Siostry Matki Bożej Miłosierdzia przez Nieustanną Modlitwę; przez Słowo w formie prelekcji, wydawanie kwartalnika Orędzie Miłosierdzia, wydawnictwo Misericordia, prowadzenie korespondencji z Czcicielami z różnych krajów świata, Formację Apostołów Bożego Miłosierdzia w Stowarzyszeniu Faustinum, oraz czyn – Pomoc Potrzebującym i prowadzenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.
Łagiewnickie Sanktuarium tętni życiem duchowym i apostolskim. Jest nie tylko miejscem wielu objawień (ponad 280), jakie tutaj miała św. Siostra Faustyna, ale i cudów, o czym świadczą choćby wota w kaplicy czy tysiące listów złożonych w klasztornym archiwum. Przed łaskami słynącym obrazem i przy grobie św. Siostry Faustyny modlą się pielgrzymi ze wszystkich kontynentów, a ci, którzy fizycznie nie mogą przybyć do tego świętego miejsca, korzystają z transmisji radiowych, telewizyjnych i on-line na stronie: faustyna.pl. Do tego miejsca można odnieść słowa, które Bóg powiedział do Mojżesza: Zdejm sandały, bo ziemia, na której stoisz – święta jest.
Wyświetleń: 13