Dla wszystkich Dla rodzin
Każda Msza Święta jest wyjątkowym Wydarzeniem w naszym Życiu i w Życiu świata. Dzięki Niej Chrystus Zmartwychwstały Jest Prawdziwie, Realnie i w sposób Trwały Obecny pośród nas i W nas. Równocześnie stają się Obecne Zbawcze Wydarzenia z przeszłości, szczególnie Ofiara Jezusa Chrystusa.
Chrzest Święty jest Fundamentem całego Życia Chrześcijańskiego, Bramą Życia w Duchu (vitae Spiritualis Ianua) i Bramą Otwierającą dostęp do innych Sakramentów. Przez Chrzest Zostajemy Wyzwoleni od Grzechu i Odrodzeni jako Synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy Wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami Jego Posłania
Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa w Toruniu, dawna fara Nowego Miasta Torunia. Kamień Węgielny pod budowę położył Biskup Herman w 1309 roku. Na tak zwanym Drzewie Życia, w zakończeniu nawy południowej, zawisł Krucyfiks Mistyczny z Figurami Dwunastu Proroków. W Kaplicy nawy południowej znajduje się tzw. Czarny Krucyfiks – Łaskami Słynąca Figura Ukrzyżowanego z pierwszej połowy XV wieku. Nawę północną zamyka Ołtarz z osiemnastowiecznym Obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, otoczonym Nieustanną Modlitwą czcicieli Szkaplerza. W podziemiach Kościoła został pochowany w 1950 roku Biskup – wygnaniec Adolf Piotr Szelążek (1865 – 1950), Ordynariusz Diecezji Łuckiej na Wołyniu i więzień władzy radzieckiej w Kijowie, założyciel Zgromadzenia Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Prymas Polski Stefan Wyszyński.
Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa w Toruniu – dawna fara Nowego Miasta Torunia. Zbudowano go w układzie bazylikowym. Kamień Węgielny pod budowę Kościoła położył Biskup chełmiński Herman w roku 1309. Fakt ten utrwalono w majuskułowym napisie, obiegającym wnętrze prezbiterium, na dekoracyjnych glazurowanych cegłach, w kolorze żółtym i zielonym.
Wyświetleń: 5