Dla wszystkich
Rekolekcje z cyklu: Spotkania Biblijne
Prowadzi: Ks. Mirosław Stanisław Wróbel
ur. w 1966 r., dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, doktor nauk biblijnych Ecole Biblique w Jerozolimie, profesor zwyczajny nauk teologicznych KUL. Dyrektor i redaktor naukowy polskiego przekładu „Biblii Aramejskiej” oraz autor licznych publikacji o tematyce biblijnej. W Ognisku Miłości prowadzi Spotkania Biblijne i przewodzi pielgrzymkom do Ziemi Świętej.
Wybudowany w latach sześćdziesiątych minionego stulecia,
w miejscowości Stare Kaliszany, na wysokim brzegu Małopolskiego Przełomu Wisły, służył aż do 1996 r. jako Gminna Szkoła Podstawowa. Jako dom Ogniska Miłości istnieje od 1997 r. Aktualnie mieszka w nim siedem osób wchodzących w skład Wspólnoty. Został wyremontowany i przystosowany do zamieszkania oraz przyjmowania uczestników rekolekcji, aby stali mieszkańcy oraz goście mogli poczuć się w nim ukryci bezpiecznie w Sercu Jezusa. Jezus do Marty Robin:
„Chcę, żeby było to Ognisko jaśniejące Światłem, Miłosierdziem i Miłością, …Dom Mojego Serca otwartego dla wszystkich.”
Dysponuje niewielką ilością pokoi (jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowych), ale zachwyca gości prostotą i atmosferą domowego ogniska. Może pomieścić ok. 30 osób.
Jego centrum stanowi maleńka kaplica pw Miłosierdzia Bożego.
Dostępna jest ponadto jadalnia, sala konferencyjna i taras widokowy.
Obok domu znajduje się plac zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko, altanka oraz boiska do siatkówki i piłki nożnej.
Dom Rekolekcyjny Ogniska Miłości chętnie przyjmuje w swoich progach wszystkie grupy zorganizowane przez duszpasterzy czy innych odpowiedzialnych za formację.
Les Foyers de Charité – Ogniska Miłości – są Dziełem katolickim o charakterze międzynarodowym (zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską w 1986 roku).
Powstały w 1936 roku we Francji, po spotkaniu Marty Robin i księdza Jerzego Fineta.
Są to wspólnoty mężczyzn i kobiet, mieszkających razem z księdzem, nazywanym ojcem Ogniska.
Członkowie wspólnot, idąc za przykładem pierwszych chrześcijan, dzielą się swoimi dobrami materialnymi, intelektualnymi i duchowymi. Żyją, modlą się i pracują razem, aby pokazać piękno Ewangelii. To świadectwo przekazują wszystkim przybywającym na rekolekcje.
Obecnie, na czterech kontynentach, istnieje 80 wspólnot Ognisk Miłości – w 42 krajach.
Przyjmują, w ciągu roku, na różnego rodzaju rekolekcjach, ponad 50 000 osób, które pragną pogłębienia swojej wiary i spotkania z Bogiem. Uprzywilejowaną formą rekolekcji w Ogniskach są pięciodniowe rekolekcje w milczeniu.
Marta Robin: „Niektórzy uważają, że nie mają już wiary, jednak ona w nich istnieje, pod warstwą popiołów. Wystarczy podmuchać, by znów rozniecić płomień”.
W Polsce istnieją dwie wspólnoty: w Starych Kaliszanach, woj. lubelskie,
oraz w Olszy, woj. łódzkie
Marta Robin (1902 – 1981)
Przez 79 lat życia naznaczonego chorobą i postępującym paraliżem całego ciała, świadczyła, że miłość jest silniejsza od cierpienia.
Zjednoczona z Męką Pana Jezusa zgodziła się być uczestniczką Jego dzieła zbawienia człowieka. W swoim pokoju przyjęła ponad 100.000 osób. Były one poruszone jej prostotą wiary i całkowitym zdaniem się na Boga.
Przesłanie Marty
Jezus: „Wybrałem cię dla ożywienia w świecie miłości, która gaśnie.”
Marta wypełniła swoją misję poprzez ukazywanie wszystkim, którzy do niej przychodzili łagodnego i czułego oblicza Boga – Ojca kochającego, bliskiego każdemu człowiekowi.
Była inspiratorką dla założycieli różnych wspólnot i ruchów w Kościele.
Jednak jedynym Dziełem, którego Marta jest fundatorką są Ogniska Miłości.
Jej proces beatyfikacyjny jest w toku.
7 listopada 2014 roku Ojciec Święty Franciszek podpisał Dekret o heroiczności cnót Marty Robin.
Wyświetleń: 6