Dla chorych Dla sióstr zakonnych Dla świeckich konsekrowanych Dla młodzieży Dla wszystkich Dla rodzin Dla kobiet Dla kobiet w Stanie Błogosławionym Dla mężczyzn Dla małżeństw Dla dzieci Dla kapłanów Dla prezbiterów i diakonów
Liturgia Męki Pańskiej składa się z pięciu części.
Naszym powitaniem jest słowo Księdza Arcybiskupa Metropolity Naszej Częstochowskiej Archidiecezji, stanowiące wstęp do książki pt. „Wzgórze Miłosierdzia w Blanowicach”:
W geografii archidiecezji częstochowskiej w trzecim tysiącleciu pojawił się nowy obiekt sakralny. To kościół w Zawierciu – Blanowicach pw. Miłosierdzia Bożego. Króluje swą wysoką kopułą wśród prześlicznych wzgórz Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Przyciąga oczy swą wzniosłością, a u tych, którzy znają jego wezwanie, budzi ufność w nieskończoność Miłosierdzia Bożego. Bardzo jest potrzebny ten kościół ludowi Bożemu Zawiercia i okolic, aby nawiedzając go wzywali pomocy Jezusa Miłosiernego i wstawiennictwa św. Faustyny. Z pewnością omadlać będą to wzgórze również liczni pielgrzymi i turyści…
Piękno i świetność tego nowego kościoła potęguje się jeszcze, gdy się pozna historię jego wznoszenia. Szybko wyrósł z pustkowia blanowickiego dzięki niezwykłej gorliwości Proboszcza parafii, która gromadziła się dotąd na modlitwie przy kościółku św. Jana Nepomucena. Ksiądz prałat Tadeusz Wójcik potrafił poderwać serca swoich parafian i współbraci w kapłaństwie z Zawiercia, że objawili tyle ofiarności i modlitwy przy budowie tego kościoła. Mała parafia – mniej niż tysiąc wiernych dokonało tak wielkiego dzieła. Chwała im za to. Budowa ta stała się pieśnią na cześć Miłosierdzia Bożego. Entuzjazm wiary i optymizm towarzyszyły i nadal towarzyszą temu Bożemu dziełu. Cała archidiecezja – a szczególnie Zawiercie i okolice – powinna podjąć tę pieśń blanowickiego wzgórza, tym bardziej, że świątynia otaczająca się kapliczkami Męki Pańskiej naprawdę zdaje się wznosić błagalne wołanie do Boga: „Ojcze Przedwieczny… dla Bolesnej Męki Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i dla całego świata”. W Miłosierdziu Bożym przecież cała nasza nadzieja. Życzę, by podążający na Górę Miłosierdzia w Zawierciu – Blanowicach wymadlali swą duszę i znajdowali na niej pokój i pocieszenie.
Życie religijne sięga początkowych wieków istnienia Polski. Mimo, że historia i życie religijne jest tak odległe w czasie, to jednak zaistnienie wspólnoty parafialnej p/w. Miłosierdzia Bożego sięga zaledwie lat 90-tych ubiegłego wieku.
0d 1988r. został tu utworzony wikariat terenowy przy inicjatywie ówczesnego proboszcza Księdza Jerzego Barszcza. W rok później – a dokładnie 24.IV.1989r. – Ordynariusz Częstochowski Biskup Stanisław Nowak eryguje nową parafię p/w. Miłosierdzia Bożego.
Wyświetleń: 3