Dla dzieci
,,Jezu Kochany, chce dziś na nowo
Iść razem z Tobą Drogą Krzyżową.
Chcę z Tobą Współczuć,
Ciebie Pocieszać,
Chcę z Tobą Cierpieć,
z Tobą Zmartwychwstać”
W okresie niemal 800 letniej historii Kościoła zmienne były jego losy. W latach 1530-1583 świętojańska Fara służyła protestantom, przez następne 13 lat użytkowana była wspólnie, zarówno przez katolików jak i protestantów. W okresie tym wnętrze Kościoła otynkowano i pobielono, zacierając XIV i XV wieczne malowidła ścienne o tematyce religijnej, których motywy nie odpowiadały nowej religii. Odsłonięte obecnie częściowo (głównie w Prezbiterium i na wschodniej ścianie) świadczą o bogactwie średniowiecznej dekoracji ścian. W roku 1596 Kościół przejmują Jezuici i w ich posiadaniu Świątynia jest do roku 1772. Od tego roku staromiejska Fara ponownie staje się Kościołem Parafialnym Starego Miasta Torunia, służąc jego mieszkańcom do czasów obecnych.
Patronowie
Jan Chrzciciel urodził się w miasteczku położonym w górach Judei.Był synem kapłana Zachariasza i jego żony, Elżbiety, która wywodziła się również z rodziny kapłańskiej. Zapowiedziany przez Anioła. W piętnastym roku panowania cesarza Tyberiusza (Łk 3, 1), a więc na przełomie 28/29 r. Jan usłyszał Boże wołanie, wzywające go do Głoszenia Nadchodzącego Królestwa Bożego i Udzielania Chrztu Pokuty.Czynił to w rozmaitych miejscach: na pustkowiu (Mk 1, 3; Mt 3, 1), nad Jordanem (Mk 1, 5 itd.), w Betami (J 1, 28), później w Ainon niedaleko Salim (J 3, 23).
Jan Ewangelista zawód rybaka, jaki Jan uprawiał, zbliżał go do dwóch innych Apostołów: Piotra i Andrzeja (Łk 5, 10; J 21, 2). Niemal razem z Nimi powołany został przez Chrystusa (Mk 1, 19 n) i u Jego boku, jak to już zaznaczyliśmy, zajął miejsce uprzywilejowane. W scenie Konania Zbawiciela na Krzyżu Jan Pojawia się jako Powiernik spraw najintymniejszych oraz przybrany Syn-Opiekun Jezusowej Matki (13, 21 nn; 19, 25-27).
Kancelaria Parafialna czynna:
poniedziałki i czwartki: w godz. 9.oo-10.00
wtorki i piątki: w godz. 16.00 – 17.00
Wyświetleń: 2