Muzeum Kultury Materialnej oraz Duchowej Bojków w Myczkowie powstało w 2012 r, jednak jego historia sięga jeszcze lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.
Muzeum swoje powstanie zawdzięcza STARANIOM Stanisława Drozda, historyka i pasjonata kultury ludowej Bieszczadów. Początki pasji pana Stanisława sięgają lat 70 ubiegłego stulecia, kiedy to zaczął gromadzić pierwsze zbiory. Przechowywane były one w szkole podstawowej, w której, jako nauczyciel historii, wykorzystywał je w pracy dydaktycznej. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i licznych ofiarodawców, zgromadzonych wokół idei ocalenia pamiątek przeszłości, powstał znacznych rozmiarów zbiór eksponatów i narodził się pomysł powołania Muzeum. Niezbędna okazała się tu pomoc Gminy Solina, która objęła opieką nowo powstałą placówkę i przeznaczyła na jej siedzibę budynek gminny. Pozyskane fundusze europejskie pozwoliły na jego remont i przystosowanie do potrzeb muzealnych. W 2013 r. Stanisław Drozd przekazał zgromadzone zbiory na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Solinie z/s w Polańczyku i tak z szkolnej pracowni historycznej trafiły one do powołanego Gminnego Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie.
Gminne Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie prezentuje kulturową różnorodność Bieszczadów, gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem okolicznych wsi, dworów oraz miasteczek. Utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Szczególnie zaś stara się zachować pamięć o Bojkach, dawnych mieszkańcach Bieszczadów, którzy od przeszło pięciu stuleci wzbogacali barwny krajobraz etniczny tych ziem, a których historia została przerwana w połowie XX w. Pozostały po nich tylko nieliczne ślady ich bytności i zacierające się już wspomnienia.
Znaczną cześć zbiorów Muzeum, prezentowanych na ekspozycjach, stanowią dawne sprzęty rolnicze i domowe, wyroby rzemiosła ludowego, meble, naczynia i tradycyjne tkaniny. Są to głównie wyroby rękodzielnicze, które świadczą o kunszcie, umiejętnościach i wykorzystaniu środowiska naturalnego do zaspokojenia potrzeb bytowych i estetycznych dawnych mieszkańców wsi. Eksponaty pochodzą z okresu od końca XIX w. do połowy XX w., a niektóre używane były jeszcze kilkanaście lat temu.
Cenny zbiór muzealiów stanowią unikatowe stroje ludowe. Są to zarówno stroje codzienne, wykonane ręcznie z płótna lnianego lub konopnego, jak i też odświętne, zdobione pięknym haftem krzyżykowym.
W zbiorach muzeum znajdują się zabytki sakralne i przedmioty kultu religijnego. Są to naczynia liturgiczne z dawnych cerkwi, tabernakula, fragmenty ikonostasu, krzyże.
Ciekawy zbiór stanowi kolekcja oleodruków.
Muzeum gromadzi również zbiory archiwalne: rękopisy, dokumenty, fotografie, przekazy i wspomnienia zarejestrowane na taśmach magnetofonowych.
W muzeum znajdują się też nieliczne pamiątki rodzinne po dawnych mieszkańcach okolicznych dworów.
Muzeum jest czynne dla zwiedzających cały rok.
Zapraszamy od wtorku do soboty w godzinach: 900 – 1700
W celu usprawnienia ruchu turystycznego, w przypadku grup zorganizowanych,
konieczna jest telefoniczna rezerwacja terminu zwiedzania.
Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 13 463 15 69, bezpośrednio
w kasie Muzeum oraz drogą mailową pod adresem poczta@muzeumbojkow.pl
Foto i tekst: strona www. i fanpage muzeum
Wyświetleń: 256