Opis wydarzenia
Rekolekcje Vera Icon Świadectwo
A oni zwyciężyli dzięki krwi Baranka i dzięki słowu swojego świadectwa. (Ap 12, 11)
Zapraszamy profesjonalistów w swoich dziedzinach sztuki i dizajnu tworzących zgodnie z duchem katolickim (niekoniecznie tylko w tematyce sakralnej/religijnej) oraz organizatorów i animatorów kultury na adwentowe rekolekcje Vera Icon.
Tym razem spotkamy się w Zaborówcu na weekend 14 -16 grudnia 2018r.
Tematem przewodnim konferencji, wykładów i warsztatów będzie “Świadectwo”- wg Janowego Objawienia „zwyciężyli dzięki krwi Baranka i dzięki słowu swojego świadectwa” (Ap 12, 11). Krew Baranka, którą zostaliśmy naznaczeni i w której oczyszczone zostają i wybielone nasze szaty (Ap 7, 14), nie może pozostać w nas niema, lecz domaga się naszej publicznej odpowiedzi. Dla chrześcijanina ta konieczność przyświadczenia Prawdzie ma wymiar ostateczny. Wszystko prowadzi nas wręcz do tego celu: dać świadectwo. Powołaniem artysty staje się więc – vera icon. Obraz taki jest zawsze świadectwem – nawet jeśli nie wyrażonym wprost – osobistego życia artysty. Jakkolwiek oczywiste wydaje się, że nie ma wspanialszego i bardziej przekonującego dowodu na prawdziwość głoszonego orędzia chrześcijan jak życie świętych, to tym bardziej może nas dziwić ranga, jaką papież Benedykt XVI nadaje sztuce, stawiając ją w jednym rzędzie z tymi, którzy stali się arcydziełami Bożej łaski. Pisze on: „Nieraz już mówiłem, że w moim przekonaniu prawdziwą apologią chrześcijaństwa, dowodem jego prawdziwości – niezależnie od wszystkiego, co negatywne – są z jednej strony święci, a z drugiej piękno, które zrodziło się z wiary”. Od razu widać, o jakiego rodzaju sztukę chodzi papieżowi. Bez wchodzenia w meandry estetyki teologicznej Ratzingera dość powiedzieć, że tutaj to wciąż piękno – a nie brzydota – jest znamieniem prawdy.
Mówcy tych rekolekcji to o. Tomasz Biłka OP (malarz, grafik i poeta) oraz zaproszeni goście:
o. Grzegorz Dąbkowicz OP z Poznania
Ten niezwykły duszpasterz akademicki współpracuje z artystami i projektantami przy grafice i produktach powstałych z inspiracji i na potrzeby Kościoła. Jest pomysłodawcą projektu fotografików „Światłoczuli” i prowadził audycję z muzyką alternatywną „Calothropos”. więcej: https://www.behance.net/grzegorzdabkowicz
Krystyna Czerni
Znana krytyk i historyk sztuki, pracownik Instytutu Historii Sztuki UJ, doktor nauk humanistycznych. Autorka licznych tekstów o sztuce m.in. Koncepcja sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego, a także programów telewizyjnych opartych na wywiadach z artystami.
Codziennie przewidziany jest czas na osobistą modlitwę, adorację, Mszę św. i integrację oraz dla wzajemnej inspiracji i radości, odbywa się pokaz prac połączony ze świadectwem artysty/dizajnera.
Rekolekcje to doskonała okazja do poznania oraz spotkania całej wspólnoty, gdyż na co dzień znamy się i działamy w mniejszych grupach w poszczególnych miastach Polski – Krakowie, Rzeszowie, Łodzi, Warszawie oraz Wrocławiu.
Rekolekcje mają charakter ciągły, dlatego konieczna jest obecność podczas całego weekendu.
Tym razem dojazd jest prosty – nawet publicznymi środkami transportu. (Najłatwiej dostać się do Leszna i jechać PKS-em do Zaborówca + 5 min spaceru do ośrodka )