Pan Bóg Stworzyciel, Pan Jezus Miłosierny, Pan Jezus w Hostii Przenajświętszej Ukryty, Duch Święty Pocieszyciel i Duch Prawdy, Matka Boża Królowa Polski Pan Bóg Stworzyciel, Pan Jezus Miłosierny, Pan Jezus w Hostii Przenajświętszej Ukryty, Duch Święty Pocieszyciel i Duch Prawdy, Matka Boża Królowa Polski Pan Bóg Stworzyciel, Pan Jezus Miłosierny, Pan Jezus w Hostii Przenajświętszej Ukryty, Matka Boża Królowa Polski

...nie moja, lecz Twoja Wola niech Się Stanie! [Łk 22,42]




Suwałki (778057579)

Brak obrazka
Adres: Suwałki, woj. podlaskie.

Opis miejsca


Miasto leżące w północno – wschodniej Polsce w Województwie Podlaskim. Suwałki znajdują się w obszarze Zielonych Płuc Polski. Występują tam wspaniałe tereny przyrodnicze. Miastem opiekują się Patroni – Święty Romuald oraz Święty Roch. Postacie Świętych znajdują się w Herbie Suwałk.

PATRONI

Święty Romuald pochodził z Rawenny. Dla zadośćuczynienia za grzech ojca, który w pojedynku zabił swojego krewnego, miał według podania wstąpić do Benedyktynów. Jednak życie wspólne mu nie odpowiadało. Tęsknił za życiem samotnym. Dlatego po trzech latach opuścił Klasztor. Spragniony doskonalszego skupienia, podjął życie pustelnicze. W pobliżu opactwa Benedyktyńskiego założył sobie Pustelnię. Wkrótce zaczął zakładać podobne Pustelnie w całej Italii. Takich Eremów – Pustelni Romuald miał założyć kilkanaście. Uczniów i naśladowców nie brakowało. Zgłaszało się ich coraz więcej. Do największej sławy doszły opactwa w Pereum koło Rawenny oraz w Camaldoli (Campo di Maldoli) w Toskanii, od którego Zakon otrzymał swoją popularną nazwę „Kamedułów”. Godłem Zakonu zostały dwa gołąbki, pijące z jednego kielicha – jako symbol połączenia życia wspólnotowego z pustelniczym, ducha anachoreckiego z monastycznym. Do najgłośniejszych uczniów Świętego Romualda należeli: Święty Bruno z Kwerfurtu (Bonifacy), kapelan cesarza Ottona III, Święty Benedykt z Benewentu i Święty Jan z Wenecji, których Święty Bruno zabrał ze sobą do Polski, gdzie też obaj ponieśli Śmierć Męczeńską (+ 1003), oraz Święty Piotr Damiani (+ 1072). Romuald zmarł w Klasztorze Val di Castro, niedaleko Ankony, 19 czerwca 1027 r., mając 75 lat. Jego Relikwie były do roku 1480 własnością tegoż opactwa. Obecnie znajdują się w Fabriano w Kościele Świętego Błażeja, który dotąd jest pod zarządem Kamedułów. Eremy Kamedulskie składają się z szeregu domków-cel, w których pojedynczo mieszkają Mnisi, zbierając się tylko razem na wspólną Modlitwę, a kilka razy w roku, w największe Święta, na wspólny posiłek i rekreację. Kameduli zachowują prawie stałe milczenie i nie wolno im przyjmować potraw mięsnych. Święty Romuald jest Patronem Kamedułów, a jego wizerunek widnieje w Herbie Suwałk obok Świętego Rocha.

Boże, Ty przez Świętego Romualda Odnowiłeś w Świętym Kościele życie Pustelnicze, Spraw, abyśmy wyrzekając się samych siebie i naśladując Chrystusa, mogli osiągnąć Królestwo niebieskie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą Żyje i Króluje w Jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. +++

Święty Roch urodził się w Montpellier w południowej Francji.Jego rodzice mieli należeć do zamożniejszych w mieście. Kiedy przez długi czas nie mieli dziecka, uprosili sobie syna Modlitwą i jałmużnami. Roch stracił rodziców w młodym wieku. Wówczas, idąc za radą Ewangelii: „Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie” (Mt 19, 21), pieszo, z kijem podróżnym w ręku udał się z Pielgrzymką do Rzymu. Nie doszedł jednak do Wiecznego Miasta, gdyż w miasteczku włoskim Acquapendente zastał epidemię dżumy. Zatrzymał się tam, aby zarażonym spieszyć z pomocą, nie bacząc, że sam naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo. W nagrodę za to heroiczne poświęcenie dla bliźnich Pan Bóg miał go Obdarzyć Łaską Uzdrawiania. Zjednało mu to sławę Świętego. Uciekając przed otaczającym go tłumem wielbicieli, opuścił miasto i udał się do Rzymu, gdzie spędził ok. 3 lat, nawiedzając Kościoły, opiekując się chorymi i ubogimi.  W drodze powrotnej do Francji zatrzymał się w Loreto. W Piacenza znowu zastał epidemię dżumy. Przy posłudze chorym zaraził się. Znalazł się jednak pewien zamożny człowiek, który się nim zajął. Kiedy Roch wyzdrowiał, udał się dalej na północ. Gdy jednak znalazł się już nad Jeziorem Wielkim w miasteczku Angera, pochwycili go żołnierze pograniczni i biorąc go za szpiega, uwięzili. Poddano go indagacjom śledczym, połączonym ze stosowaniem tortur. Wycieńczony, po pięciu latach więzienia Roch zmarł w lochu. Jego Niewinność i Świętość miał ujawnić Cudowny napis na ścianie więzienia: „Ci, którzy zostaną dotknięci zarazą, a będą wzywać na pomoc Świętego Rocha, jako swego Pośrednika i Orędownika, będą uleczeni”. Mieszkańcy miasta ujęli się więc za Pielgrzymem. Zabrali ze sobą jego Relikwie i pochowali je w Kościele Parafialnym. Potem przeniesiono je do Voghera, a wreszcie do Wenecji (w roku 1485), gdzie są do dzisiaj. Kult Świętego Rocha rozszedł się szybko po Europie. Częste epidemie, które dziesiątkowały ludność i wyludniały osady ludzkie, sprzyjały rozwojowi czci Świętego Rocha jako Patrona od zarazy. Od wieku XV należał do Czternastu Wspomożycieli. Niemało do rozpowszechnienia jego kultu przyczynili się Franciszkanie, którzy uważają go za swojego Tercjarza. Jego imię nakazał umieścić w Martyrologium Rzymskim Grzegorz XIII (+ 1585), a potwierdził tę decyzję surowy Papież Urban VIII (+ 1644). Ku czci Świętego Rocha powstała nawet Rodzina Zakonna Rochici.
Święty Roch jest Patronem aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali i więźniów. Uważany jest także za opiekuna zwierząt domowych.

Święty Rochu, lekarzu chorób ludzkich najskuteczniejszy – MÓDL SIĘ za nami. +++

Parafie Rzymskokatolickie w Suwałkach:

  • Parafia pod Wezwaniem Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Suwałkach
  • Parafia Konkatedralna pod Wezwaniem Świętego Aleksandra w Suwałkach
  • Parafia pod Wezwaniem Błogosławionej Anieli Salawy w Suwałkach
  • Parafia pod Wezwaniem Bożego Ciała w Suwałkach
  • Parafia pod Wezwaniem Chrystusa Króla w Suwałkach
  • Parafia pod Wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza w Suwałkach
  • Parafia pod Wezwaniem Matki Bożej Królowej Męczenników w Suwałkach
  • Parafia pod Wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach
  • Parafia pod Wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach
  • Parafia pod Wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach
  • Parafia pod Wezwaniem Świętego Wojciecha w Suwałkach

Mapa

Wyświetleń: 10

Skip to content