Maryja - nasza najskuteczniejsza ochrona!
...nie moja, lecz Twoja Wola niech się Stanie! [Łk 22,42]

210 Rocznica Urodzin Fryderyka Chopina (777871394)

Rozpoczęcie: 21 lutego 2020 o 19:00.

Dla wszystkich


Opis wydarzenia


210. ROCZNICA URODZIN FRYDERYKA CHOPINA

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ 
PIOTR SUŁKOWSKI – dyrygent
INGOLF WUNDER – fortepian

Koszt udziału: 50zł normalny/ 30zł ulgowy
Miejsce: Sala koncertowa FP

Plan wydarzenia


W programie: 

F. Chopin – Koncert fortepianowy e – moll op. 11 

L. van Beethoven – II Symfonia D - dur op. 36

Filharmonia Podkarpacka


9 kwietnia 1955 r. odbył się pierwszy koncert 33-osobowej Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie (solista Adam Harasiewicz, dyrygent Jan Gąsiorowicz). Od pierwszego sezonu (wrzesień ’55) kierownikiem artystycznym i dyrygentem był Janusz Ambros (do 1971 r.).

          Upaństwowienie Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej nastąpiło w 1958 r., rok później powołano do życia chór mieszany. W 1960 r. rozpoczęto – kontynuowany do dziś – cykl audycji dla szkół i przedszkoli (obecnie ok. 100 audycji w miesiącu), stale powiększano orkiestrę, dokupywano instrumenty.    

     Z inicjatywy Janusza Ambrosa w 1961 r. zorganizowano w pięknym Zamku w Łańcucie cykl koncertów kameralnych pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej, które po 20 latach przerodziły się w Festiwal Muzyki (kierownictwo powierzono Bogusławowi Kaczyńskiemu), a od 1991 r. w Muzyczny Festiwal w Łańcucie – imprezę ściągającą corocznie w maju setki melomanów z Rzeszowa, z Polski i z różnych stron świata. Pojawiali się tu także najwybitniejsi wykonawcy polscy i światowi (by wymienić tylko niektórych: Kwartet B. Bartoka, Zespół Andree Colsona, Polska Orkiestra Kameralna pd. J. Maksymiuka, Litewska Orkiestra Kameralna pd. S. Sondeckisa, Academy of St. Martin in the Fields, Kwartet Śląski, Sankt-Peters Trio, The King’s Singers, Garrick Ohlsson, Renata Scotto, Katia Ricciarelli, Paul Esswood, Gary Kaar, Grigorij Sokołow, W. Ochman, E. Chojnacka, W. Wiłkomirska, E. Podleś, G. Bradley).

     W 1967 r. orkiestrę przemianowano na Państwową Filharmonię, która od stycznia 1974 r. egzystuje w nowym, funkcjonalnym budynku z najlepszą akustycznie salą koncertową na 800 miejsc, w której z powodzeniem mogły wystąpić zespoły z innych miast i państw (Orkiestra Kameralna Gewandhaus, Orkiestra Kameralna z Hannoweru, Thomanerchor). 45-letnia działalność, należącej obecnie do czołowych w kraju orkiestry, zaowocowała wieloma osiągnięciami: występy w ważnych polskich ośrodkach muzycznych i na festiwalach (Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal w Busku), za granicą (Czechosłowacja, Rumunia, Węgry, Rosja, Francja), nagrania dla radia i telewizji 6 płyt CD (w tym drugie nagranie w historii światowej fonografii Messa di Gloria Rossiniego).

Informacje szczegółowe

  • Adres: Rzeszów, ul. Chopina 30, 35-959, woj. podkarpackie
  • Telefon: 178622333, 178628408
  • E-mail: sekretariat@filharmonia.rzeszow.pl
  • WWW: http://filharmonia.rzeszow.pl

Mapa

Filharmonia Podkarpacka


Początki filharmonii sięgają 1955, kiedy odbył się koncert Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie, który inaugurował rozpoczęcie pierwszego sezonu. Po czterech latach orkiestrę upaństwowiono i przemianowano na Państwową Orkiestrę Symfoniczną, zaś w 1967 powołano Filharmonię Rzeszowską imienia Artura Malawskiego. W styczniu 1974 zakończono budowę nowego budynku, w którym znajdują się sala koncertowa z amfiteatralną widownią na 800 miejsc oraz sala kameralna na 200 miejsc. Filharmonia Rzeszowska od 1962 jest współorganizatorem corocznego Festiwalu Muzyki w Łańcucie.

W 2010 roku zakończył się remont budynku filharmonii, w jego trakcie zmieniono nazwę na Filharmonię Podkarpacką.

Dyrektorem Filharmonii jest Marta Wierzbieniec

Informacje szczegółowe

Wyświetleń: 50