Dla wszystkich
„Idziemy na Górkę,
Szczyrkowska Pani,
przed Tron Twój Królewski
z sercami w dani.
Ave, Ave, Ave Maria!
O Szczyrkowska, Panno Maryjo!”
Plan Czuwania:
15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
17.00 - Msza Święta
18.00 - Nabożeństwo Maryjne
19.00 - Msza Święta
20.00 - Procesja Różańcowa
21.00 - Apel Jasnogórski i zasłonięcie Obrazu.
Sanktuaria to miejsca szczególnego spotkania człowieka z Bogiem. Dla wiernych sanktuaria stanowią pewnego rodzaju przestrzeń, gdzie można zatrzymać się i znieść swoje myśli do Pana. Są miejscami pogłębiania i głębszego przeżywania swojej wiary, oraz publicznego jej wyznawania. Pośród wielu, wyróżniają się sanktuaria maryjne, gdzie wierni doświadczają szczególnej obecności Matki Bożej. Z Maryją i przez Nią wielbią Boga.
„Proszę o jedno «Ojcze nasz» i «Zdrowaś», i «Wierzę w Boga Ojca»” – napisała na pierwszej stronie «Pamiętnika» Julianna Pezda – na intencję Kościoła św. i także za Ojca Świętego Leona XIII z całym Duchowieństwem, ażeby Bóg Wszechmogący raczył wysłuchać za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, ażeby to miejsce jako najpierwej było uświęcone”. Tak też się stało.
Prosta i autentyczna wiara ludzi sprawiała, że zaczęto ubiegać się u ówczesnego Księdza Proboszcza i w Urzędzie Gminnym o pozwolenie na budowę kaplicy.
Jeszcze jesienią 1894 r. społeczeństwo biednej wówczas wioski Szczyrk wzniosło na miejscu objawień drewnianą kaplicę. Według przekazów, w dniu rozpoczęcia prac z suchego zbocza miał wypłynąć strumyk wody. Szybko też zaistniała potrzeba budowy nowej, większej kaplicy. Dla opieki nad tym miejscem wybrano Komitet Kaplicy, który w roku 1912, ze składek i darowizn pątników, rozpoczął budowę większej – murowanej kaplicy. Niestety wybuch pierwszej wojny światowej przeszkodził w ukończeniu dzieła. Możliwe stało się to dopiero po wojnie, kiedy to w latach 1920-1926 dokończono budowę nowej kaplicy.
W 1928 roku Komitet Kaplicy zwrócił się do Salezjanów z Oświęcimia z prośbą o przejęcie kapicy na własność. Wobec zaistniałej sytuacji, ówczesny dyrektor Zakładu Oświęcimskiego odwiedził Szczyrk i obiecał zająć się sprawą. Z powodu braku personelu sprawę odłożono na inny czas. Dopiero w 1938 roku podpisany zostaje kontrakt w pensjonacie „Orle Gniazdo” na mocy którego stowarzyszenie „Gromada Szczyrk” oddaje Zgromadzeniu Salezjańskiemu na własność kaplicę z terenem.
Obecny kościół został wybudowany w latach 1948-1953, staraniem i poświęceniem salezjanów, miejscowej ludności i pielgrzymów, którzy na własnych barkach wnosili cegłę konieczną do budowy. 3 maja 1994 roku w setną rocznicę objawień ordynariusz diecezji Bielsko-Żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy wyniósł kościół do godności sanktuarium lokalnego.
Najświętsza Maryja Panna ukazywała się w różnych wizerunkach, najbardziej jednak w wizerunku Pani Częstochowskiej. Według relacji wizjonerek Matka Boża mówiła do nich takie słowa: „Nie bójcie się, ja jestem Pani z Częstochowy. Odmawiajcie „Zdrowaś Maryjo”.
Wieść o objawieniach szybko się rozniosła po całym regionie. Na Górkę przybywały tak liczne pielgrzymki, że – jak mówią ówczesne zapiski – „aż ziemi było ciężko”. Pielgrzymi przynosili dary, w tym niewielki obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który zawisł na buku, w miejscu, gdzie doszło do objawień.
Pierwszy obraz z wielką czcią i pobożnością został przyniesiony przez pielgrzymów z Ustronia. Podobno sama Maryja Panna wyszła w wielkiej jasności na spotkanie pątników. Według relacji ludzi, Julianna często modliła się przed tym obrazem. Modlitwie towarzyszyły różne stany. Padała na ziemię krzyżem, po czym wstawała i powtórnie w wielkim zachwycie padała i leżała bezwiednie.
Z biegiem czasu na miejscu objawień pojawiały się nowe obrazy. Należy tu wspomnieć, że pracownice fabryki pana Bryla z Mikuszowic (obecnie Bielsko-Biała) ufundowały obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który dnia 15 sierpnia 1897 roku został przyniesiony procesjonalnie do Szczyrku na Górkę.
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej był nieodłącznym elementem tego miejsca. Zarówno w pierwszej drewnianej, jak i kolejnej murowanej kaplicy, obraz Matki Bożej Częstochowskiej zajmował miejsce centralne. Tak już pozostało do dziś.
Obecny obraz namalowany został w 1960 roku przez artystę malarza Stefana Justa z Łodzi. Autor namalował go jako osobiste wotum darowane Matce Bożej. Obraz formatu prostokątnego o wymiarach 100 centymetrów na 160 centymetrów został umieszczony w głównym ołtarzu 15 sierpnia 1960 roku. Przedstawia Matkę Bożą Częstochowską w całej postaci. Maryja trzyma Dziecię Jezus w lewej ręce. W prawej dłoni trzyma berło. Płaszcz Maryi jest koloru niebieskiego i okrywa całą postać. Suknie Matki i Dzieciątka są koloru czerwonego, a korony złoto – żółtego.
W 2005 roku salezjanie rozpoczęli starania o koronację obrazu Matki Bożej koronami papieskimi. W 2007 roku za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie został przekazany dekret koronacyjny. W piśmie podpisanym przez Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Ojciec Święty Benedykt XVI zezwolił na koronację „Obrazu Madonny z Dzieciątkiem w Szczyrku”. Korony zostały pobłogosławione przez Ojca Świętego, 9 kwietnia 2008 roku, a 21 września 2008 roku ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, w asyście księdza biskupa Tadeusza Rakoczego, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, nałożył korony na skronie Dzieciątka i Maryi. W pierwsza rocznicę koronacji 20 września 2009 roku, ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił berło, które umieszczono na obrazie, jako wotum wdzięczności Pielgrzymów.
Wyświetleń: 2