Dla młodzieży Dla wszystkich
Inicjatywa budowy Kościoła w Trzebownisku zrodziła się ok. 1935 roku. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, ostre mrozy i śnieg utrudniały dojazd mieszkańcom Trzebowniska do Kościoła w Staromieściu. Wobec takiej sytuacji zebrała się grupa gospodarzy i postanowiła wybudować Kaplicę, w której przynajmniej w niedziele mogłaby się odbywać Msza Święta. Założono Komitet Budowy Kaplicy. Komitet ten po wielu spotkaniach z Księdzem Kisielewiczem – Proboszczem Parafii w Staromieściu, udał się do Przemyśla do Biskupa Wojciecha Tomaki. Biskup Wojciech przejął inicjatywę Komitetu, zlecił opracowanie projektu budowy Kościoła i ofiarował pierwszą składkę – cegiełkę na budowę.
Akt notarialny z datą 22 sierpnia 1936 roku dotyczący zakupu działki pod Kościół od Józefa Motyki syna Jana. Z dokumentów prowadzonych przez Komitet Budowy zachowała się tylko książka rozchodów. Pierwszy zapis z datą 22 października 1936 roku to zakup książki i druków za kwotę 3 zł 80 gr.
Wykonano mury i 3 łuki pod sklepienie Kościoła. II Wojna Światowa i Okupacja hitlerowska przerwała budowę na 5 lat. W czasie frontu w 1944 roku zniszczeniu uległ jeden łuk pod sklepieniem i rozkradziono część materiału przygotowanego do budowy. Bezpośrednio po przejściu frontu 15 sierpnia 1944 roku Komitet podjął zbiórkę pieniędzy i kontynuację budowy. Zaangażowanie było bardzo wielkie, bo już 12 października 1945 roku została Erygowana Parafia Trzebownisko Pod Wezwaniem Świętego Wojciecha i z Parafii Staromieście otrzymała 18 morgów pola położonego w Miłocinie i Załężu.
14 października 1945 roku przy zaawansowanej budowie sklepienia i robotach dachowych, Biskup Wojciech Tomaka z udziałem przedstawiciela władz i starosty rzeszowskiego, dokonał Poświecenia Kamienia Węgielnego. Od tej pory odbywały się regularne Nabożeństwa przy prowizorycznie urządzonym Ołtarzu.
W 1946 roku miało miejsce Poświęcenie Kościoła, a 9 listopada 1952 roku Biskup Wojciech Tomaka dokonał Konsekracji Kościoła. Uroczystość ta miała bogata oprawę zgodnie z tradycją ludową. W Kościele zakończono roboty budowlane, znikły rusztowania, Kościół został pomalowany, wykonana została polichromia, trwały prace przy witrażach. Malowidła w Prezbiterium są autorstwa artysty malarza pana Stalny Dobrzańskiego z Krakowa.
W kolejnych latach rozpoczęto budowę plebani, w której zamieszkał Proboszcz Ksiądz Józef Burda Biskup W. Tomaka pomagał przy wyposażeniu Świątyni w Szaty i Naczynia Liturgiczne. Pierwszą fisharmonię do Kościoła podarował inż. Jan Tomaka – brat Biskupa Wojciecha.
Inicjatywa budowy kościoła w Trzebownisku zrodziła się ok. 1935 roku. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, ostre mrozy i śnieg utrudniały dojazd mieszkańcom Trzebowniska do kościoła w Staromieściu.
Wobec takiej sytuacji zebrała się grupa gospodarzy i postanowiła wybudować kaplicę, w której przynajmniej w niedziele mogłaby sie odbywać Msza Święta
Założono Komitet Budowy Kaplicy. Komitet ten po wielu spotkaniach z ks. Kisielewiczem – proboszczem parafii w Staromieściu, udał sie do Przemyśla do bpa Wojciecha Tomaki.
Bp Wojciech przejął inicjatywę Komitetu, zlecił opracowanie projektu budowy kościoła i ofiarował pierwszą składkę – cegiełkę na budowę.
Wyświetleń: 2