Dla młodzieży Dla wszystkich
Każda Msza Święta jest wyjątkowym Wydarzeniem w naszym Życiu i w Życiu świata. Dzięki Niej Chrystus Zmartwychwstały Jest Prawdziwie, Realnie i w sposób Trwały Obecny pośród nas i W nas. Równocześnie stają się Obecne Zbawcze Wydarzenia z przeszłości, szczególnie Ofiara Jezusa Chrystusa.
Pierwszy Kościół w Białymstoku zbudowali przed 1547 r. Raczkowicze, właściciele miejscowych dóbr. Wtedy też powstała Parafia. Nieznane są losy pierwszej Świątyni. Wkrótce bowiem kolejny właściciel Białegostoku, Piotr Wiesiołowski, marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego, ufundował w 1581 r. nowy Kościół, drewniany, Pod Wezwaniem Trójcy Świętej.
W 1617 r. Wiesiołowscy rozpoczęli budowę Kościoła murowanego Pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół ten, z pewnymi przeróbkami, przetrwał do naszych czasów jako tzw. stary Kościół Farny…
Nie sposób wyliczyć wszystkich prac restauracyjnych i remontowych. Wypada jednak wymienić, że w ostatnich latach wymieniono dach na Katedrze, zrobiono nowe ławki, przeprowadzono konserwację Ołtarza Głównego i Ołtarza Chrystusa Ukrzyżowanego, przebudowano Prezbiterium oraz odnowiono Ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wstawiono już część witraży i w przygotowaniu są dalsze według dobrze przemyślanego projektu.
Prace restauracyjne od 2008 r. kontynuuje Ksiądz Proboszcz Henryk Żukowski. W starym Kościele Farnym prowadzone są prace konserwatorskie przy ambonie, Antepedium i Chrzcielnicy. W dolnym oknie Katedry został wstawiony nowy witraż. Kolejne będą wstawiane sukcesywnie począwszy od 2009 roku. W Katedrze odrestaurowano również Tabernakulum przy Ołtarzu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej oraz przeprowadzono remont organów.
GALERIA
Archidiecezja Białostocka w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w czwartą rocznicę pobytu Jana Pawła II, przeżywała Koronację Obrazu Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, doznającej wielkiej czci w Bazylice Katedralnej. Jest to nowy ośrodek Kultu Maryjnego, choć Nabożeństwo do Ostrobramskiej Matki na Białostocczyźnie jest znane już od dawna.
Tu jakby „rywalizowało” z Kultem Tej, „co Jasnej Broni Częstochowy”. (Interesująco mówił o tym Kardynał Prymas Stefan Wyszyński w kazaniu w Swojej rodzinnej parafii w Zuzeli). Podobnie jak na pograniczu Podlasia i Mazowsza było na całej Białostocczyźnie. Jej ludność pielgrzymowała do swoich lokalnych Sanktuariów w Krypnie, Różanymstoku, Hodyszewie czy Płonce, ale odznaczała się też Nabożeństwem i do Częstochowskiej, i do Ostrobramskiej Matki Bożej.
Wyświetleń: 4