Dla młodzieży
Konkurs polega na napisaniu esejów lub opowiadań inspirowanych Nauką i Tekstami Stefana Wyszyńskiego oraz Karola Wojtyły. Praca powinna odbywać się pod okiem opiekuna merytorycznego a rozmiary wyjustowanego tekstu nie mogą przekroczyć 10 tysięcy znaków, liczonych bez spacji. Ukończone dzieło należy przesłać pocztą tradycyjną w formie edytowalnego pliku na płycie DVD wraz z wydrukowanym tekstem oraz wypełnionymi i podpisanymi: zgłoszeniem do konkursu a także metryczką, wygenerowaną ze strony internetowej konkursu.
Przed wysłaniem pracy należy wypełnić formularz.
Prace konkursowe należy przesłać do dnia 30 kwietnia 2021 r. na adres:
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
ul. Postępu 18
02-676 Warszawa
z dopiskiem: „B.E.N. Konkurs Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”.
Uwaga! – Liczy się data wpływu do jednostki Organizatora
Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 24 maja 2021 r. na stronach internetowych Organizatora.
Więcej informacji na stronie internetowej.
Oświadczenie o Akceptacji Regulaminu Konkursu
Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych
Polska jst to państwo w Europie Środkowej położone między Morzem Bałtyckim na północy, a Sudetami i Karpatami na południu. Od północy Polska graniczy z Obwodem Kaliningradzkim – Rosją i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami.
Powierzchnia Polski wynosi 312 696 km². Zamieszkiwana przez 37 672 367 ludzi. Polska podzielona jest na 16 województw. Jej największym miastem i jednocześnie stolicą jest Warszawa. Inne metropolie to Rzeszów, Lublin, Kielce, Kraków, Katowice, Opole, Łódź, Poznań, Wrocław, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Gdańsk, Bydgoszcz, Olsztyn, Białystok
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu został powołany 19 stycznia 1999 r. na mocy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r.
Do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, w tym zbrodni popełnionych na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości, popełnionych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. Inne ważne zadania Instytutu, to prowadzenie badań naukowych oraz działalność w zakresie edukacji publicznej. Ustawowym zadaniem IPN jest również poszukiwanie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego, poległych w walce z systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych i czystek etnicznych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. Ponadto IPN ma za zadanie prowadzenie działalności związanej z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego w kraju i zagranicą oraz miejsc walki i męczeństwa innych narodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. Ustawa o IPN przewiduje udostępnianie dokumentów zgromadzonych w archiwach służb specjalnych PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny.
Wyświetleń: 11